Nietoperze po zimowej hibernacji


Nietoperze po zimowej hibernacji: artykuł nr 4349

2007-03-22 13:37:07 Zoologia

Większość nietoperzy zimujących w fortyfikacjach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zakończyła już okres hibernacji. Ostatnie przymrozki spowolniły nieco ten proces, jednak w podziemiach nie ma już wielu latających ssaków - mówi Władysław Kwela z zespołu Parków Krajobrazowych woj. lubuskiego.

Najwcześniej podziemia MRU opuściły zimnolubne mopki. Po nich przyszedł czas na inne gatunki. Nietoperze wracają teraz do miejsc, z których przyleciały do fortyfikacji, niekiedy oddalonych od miejsca ich zimowej hibernacji o ponad 100 km.

„Głównym czynnikiem, który pozwala nietoperzom na przebudzenie jest pojawienie się pierwszych owadów będących podstawą ich pożywienia. Po kilku ciepłych dniach owady już są więc nietoperze pomimo ostatniego oziębienia powinny dać sobie radę” – twierdzi Kwela.

W związku z ochroną nietoperzy jeszcze do połowy kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do większości poziemnych korytarzy. Do tego czasu turyści mogą korzystać jedynie z poziemnej trasy w Pniewie koło Międzyrzecza.

W tym roku chiropterolodzy naliczyli w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego 37 tys. nietoperzy; o około 5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Nietoperze zimują na terenie 32-kilometrowego odcinka rezerwatu o nazwie "Nietoperek" znajdującego się w MRU. W tym roku, jak wynika z ostatnich obserwacji zimuje tam 11 gatunków nietoperzy z 25 żyjących w Polsce.

MRU, zbudowany przez Niemców po I wojnie światowej, to jeden z największych systemów fortyfikacji w Europie. Jego powierzchnia wynosi 8 tys. km kw., a długość podziemnych korytarzy łączących kilkadziesiąt żelbetonowych bunkrów liczy ok. 32 km.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii