Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Podróż do środka ludzkiego ciała - od mózgu po układ kostny

2007-10-29 20:29:12   Medycyna

Od strun głosowych wokalisty Aerosmith, Stevena Tylera, po wytrzymałość sportowców – nasz serial pokaże niezwykłe ludzkie wyczyny, najnowsze osiągnięcia medyczne i to, co wydaje nam się zwyczajne, a tak naprawdę jest wydarzającym się codziennie cudem…

Zdumiewający ludzki organizm zabiera widzów w dwugodzinną wyprawę przez całe ciało człowieka – od stóp do głowy. Dzięki fenomenalnym grafikom komputerowym i niezwykłej technologii filmowej będziemy w stanie pokazać, jak to się dzieje, że ludzie widzą, czują zapachy, słyszą, myślą, ruszają się i zdrowieją po chorobie.

W naszym filmie postaramy się pokazać, dzięki czemu 100 trylionów komórek, tworzących ludzkie ciało, współdziała ze sobą. Żeby powiedzieć "cześć", trzeba aż stu mięśni – a jak ciało radzi sobie z jeszcze bardziej skomplikowanymi zadaniami, jak choćby poruszanie się? Niesamowicie szczegółowe obrazy, stworzone dzięki komputerom, pozwolą nam zrozumieć niuanse działania poszczególnych układów ciała – od trzech malutkich "rurek" w uchu, dzięki którym utrzymujemy równowagę, po dwa miliony otworów w naszej skórze, tworzących nasz własny, doskonały system ogrzewania i chłodzenia.

Żeby zademonstrować potęgę ludzkiego głosu, twórcy filmu udali się za kulisy koncertu Aerosmith – zbadać napięcia, jakim poddawane są struny głosowe wokalisty zespołu, Stevena Tylera. Po raz pierwszy w historii badaczom udało się dokonać pomiarów w czasie prawdziwego koncertu, oglądanego przez dziesiątki tysięcy ludzi. Okazuje się, że struny głosowe piosenkarza zamykają się w trakcie jednego koncertu pół miliona razy! Widzowie będą też mieli okazję zobaczyć, jak dzięki technologii laserowej udaje się wyeliminować słabe naczynka krwionośne na powierzchni strun głosowych wokalisty – wszystko po to, by pomóc mu wrócić do pełni możliwości wokalnych.

Technologia laserowa – oraz inne, równie nowatorskie metody chirurgiczne – to tylko kilka możliwości leczenia, jakie będą dostępne dla przyszłych pokoleń. Zobaczymy, jak lekarze pobierają nerwy z nogi pacjenta, by przywrócić mobilność jego ramieniu. W innej, równie eksperymentalnej operacji, lekarze usuwają guz mózgu, utrzymując pacjenta w stanie pełnej świadomości – wszystko po to, by na bieżąco sprawdzać, czy operacja nie powoduje np. utraty mowy.

Mamy 97 tysięcy kilometrów tętnic, żył i naczyń włosowatych – dość, by dwa razy owinąć świat… W naszych oczach jest 120 milionów komórek światłoczułych. Na języku każdy z nas ma 10 tysięcy kubków smakowych, a w nosie – 10 milionów "czujników" zapachu. Nasz dokument opowie o tym wszystkim.

ZDUMIEWAJĄCY LUDZKI ORGANIZM
PREMIERA: 4 listopada g. 19:00
KANAŁ NATIONAL GEOGRAPHIC
 
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczne

    Nie mogę się doczekać filmu :) Zapowiada się dobrze, może ktoś już widział, np na anglojęzycznym National Geographic TV?
~Łukasz Ocena artykułu: 5. (2007-10-31)

    Człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić jak doskonale został skonstruowany, a to właśnie ukazuje nam film "Zdumiewający ludzki organizm". Tematyka ludzkiego ciała przedstawiona za pomocą najnowszych technologii komputerowych oraz zwyczajnych, życiowych sytuacji, świat osiągnięć współczesnej medycyny, a to wszystko w jednym filmie - gorąco polecam tą " wyprawę " w głąb naszego organizmu.
~Magdalena Ocena artykułu: 5. (2008-01-07)

     Tak bardzo pragnęłam zobaczyć ten film, nie mogłam, wiem że bardzo chcę go zobaczyć. Będę cierpliwie czekała na kolejny pokaz. Mąż ocenił na 5
~henia Ocena artykułu: 5. (2008-05-25)Twoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Ruszyła kampania społeczna o życiu z chorobą Fabryego

Mały kleszcz - duże zagrożenie, czyli jak bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu

Akademicka Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Hybrydowy stent szyjny

Pijawki wciąż świadczą chorym nieocenione usługi

Poszukiwania przyczyn chorób neurodegeneracyjnych

Polacy nadal lekceważą grypę