Białowieski Park Narodowy ma 85 lat


Białowieski Park Narodowy ma 85 lat: artykuł nr 1816

2006-01-17 16:07:47 Ekologia

Zachowanie w niezmienionym stanie obszarów ochrony ścisłej parku oraz uratowanie żubra jako gatunku od zagłady – to zdaniem dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego Józefa Popiela najważniejsze cele jakie spełnia park. Białowieski Park Narodowy obchodzi w tym roku 85-lecie istnienia. To najstarszy w Polsce park narodowy.

Obchody 85-lecia zainaugurowano 16 stycznia w siedzibie parku w Białowieży uroczystym spotkaniem z pracownikami, dyrekcjami innych parków. Obchody będą trwały cały rok. Odbędą się m.in. różne konkursy, festiwal przyrodniczy, warsztaty edukacyjne. Będą wręczone kolejne medale „Przyjaciel Żubra”.

Początki Białowieskiego Parku Narodowego sięgają 29 grudnia 1921 roku, gdy powołano do życia leśnictwo „Rezerwat”, które w 1932 roku już z nadleśnictwa przekształcono w „Park Narodowy w Białowieży”. Było to 4,6 tys. hektarów objętych ścisłą ochroną. To najcenniejsze fragmenty pierwotnego lasu na niżu europejskim. W 1947 roku przemianowano go w Białowieski Park Narodowy. W 1996 roku park został powiększony do 10,5 tys. hektarów.

Popiel uważa, że dopóki nie będzie szerokiej społecznej zgody na powiększanie obszaru parku narodowego na całą polską część Puszczy Białowieskiej, park nie zostanie powiększony. Jego zdaniem jednym z ważniejszych działań parku jest budowa dialogu społecznego na ten temat z lokalnymi samorządami, mieszkańcami puszczańskich gmin, organizacjami pozarządowymi.

Rok 2006 w Białowieskim Parku Narodowym obchodzony jest pod hasłem „roku otwartego” na ludzi, ich problemy, otwartego także na turystów.

Zdaniem Popiela, ważnym sukcesem parku jest ocalenie od zagłady żubra - największego ssaka w Europie. Gdy powstawał park narodowy, żubrów w puszczy nie było. Pierwsze żubry wróciły do parku w 1929 roku i zaczęły się prace naukowe nad restytucją gatunku.

Obecnie w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 400 żubrów. Specjaliści mówią, że zaczyna być ich za dużo. Białowieski Park Narodowy szuka rozwiązań jak zagospodarować „nadwyżkę” żubrów. „Żubr jest wciąż codziennie naszym priorytetem" - podkreśla Popiel. Dlatego park opowiada się za przekazywaniem zwierząt do innych puszcz, szukaniem dla nich innych miejsc bytowania. Ma się to dziać m.in. w ramach opracowanego przez naukowców z Białowieży programu „Żubr”, kolejne żubry mają też sukcesywnie trafiać za granicę do obszarów chronionych czy zwierzyńców. Rozpoczęto także przygotowania, aby żubry mogły trafiać do prywatnych hodowli w Polsce.

W ubiegłym roku do ośrodków za granicę trafiło 12 żubrów. W tym roku będzie to prawdopodobnie 20.

Cała Puszcza Białowieska (po polskiej i po białoruskiej stronie granicy) zajmuje obszar 150 tys. ha, z czego 62,5 tys. ha w Polsce. W 1977 roku Białowieski Park Narodowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

Tagi: parki narodowe w Polsce parki narodowe mapa polskie parki narodowe parki krajobrazowe ojcowski park narodowy tatrzański park narodowy białowieski park narodowy symbole parków narodowych godła parków

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 1816

Całkeim niedawno, po wielu latach przerwy, odwiedziłem Białowieżę. Zaiste niezwykłe to miejsce! Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się tam wrócić :)
~prazm(2006-10-19)

Białowieski Park Narodowy jest przepięknym parkiem , a z tąd to wiem bo sama w nim byłam . Uważm że może są i inne parki w Polsce ale Białowieski Park Narodowy jest najpiękniejszy!!!Dlaczego tak uważam , dlatego że tam są zwierzenta które mają na imie żubry i one są dla mnie najpiękniejszymi zwierzentami w Polsce i oczywiście dla mnie!!! Mowa O Parku Białowieskim!!!
~Kinguś(2007-03-12)

to fajnie że aż tyle lat ten Park przetrwał...
~lalka Ocena artykułu: 5(2007-04-21)

ja myslalam ze on ma 200 lat a nie 85 !!!!!!!!!!! haha. a nie ocenie bo nie czytlam a wjakim roku zmarl PAPIEŻ JAN PAWEŁ II ???????
~ousia_ol_(2007-04-23)

Jeśli byliście w tym najpiękniejszym lesie Europy raz, dwa lub więcej razy, w tym lub w innym roku bardzo proszę o wypełnienie ankiety znajdującej się pod linkiem http://www.bpn.ocom.pl Jest to badanie anonimowe które pomoże mi w napisaniu pracy magisterskiej na temat "Białowieski Park Narodowy jako system turystyczno rekreacyjny" Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie kwestionariusza.
~studentka(2007-09-11)

Fajne
~MSZ(2007-11-18)

fajnie
~tomek(2008-03-18)

hahhahaha
~marta(2008-04-17)

ten park jest suuuper byłam tam i jest tyle ciekawych zjawisk przyrodniczych i oczywiście są tam super żubry!!!
~lilka Ocena artykułu: 5(2008-05-13)

wajne miejsce
~michau(2008-05-27)

mmm...tylko zwiedzać i tyle:) w parku jest cudnie:P przepiekne krajobrazy, zwierzęta... wprost bosko:P
~anecia Ocena artykułu: 5(2008-05-28)

Białowieski Park Narodowy istnieje od 4 sierpnia 1932 roku, a 1 czerwca 1932 powstał Pieniński Park Narodowy więc jest starszy.
~Ritchie(2008-09-12)

Jeszcze nie byłam w Parku Białowieskim. Czy Park Białowieski jest największym Parkiem w Polsce
~karol Ocena artykułu: 4(2009-05-13)

zal mi tego
~pawlo(2009-06-08)

Suuuuper !!! Jeszcze tam nie byłam ,ale chciałabym tam pojechać :) Widzę ,że bardzo ciekawe miejsce !!! Extra notatka ,BRAWO !!! :D
~Hello Kitty ;***(2009-11-19)

Jezu kto tam nie był???
Ale żal!! Nie ma czym się podniecać...
~buntownik123(2010-01-08)

Niewątpliwie wyjątkowy obszar,tylko jak zwykle w tym kraju,coś umyka.Może i lepiej.Od strony turystycznej władzom lokalnym daję niską ocenę.Jestem człowiekiem bywałym i obdarzonym głębokim szacunkiem dla środowiska.Zwiedziłem z żoną mnóstwo parków
narodowych,krajobrazowych,zabytków,skansenów,itp.Otoczka Puszczy jest ciekawa,ze względu na ludzi,architekturę i wiarę,jednak ekspozycja miejscowej przyrody,to koszmar.Rezerwat Poglądowy Żubra,Muzeum w Białowieży i ścieżki dydaktyczne lepiej zamknąć i nie brać pieniędzy za darmo.Porównanie do np.rezerwatu w Harzu mogłoby zabić.Jeśli chce się eksponować przyrodę,to trzeba zadbać choćby oto,żeby ścieżka dydaktyczna była naprawiana choć raz na dwa lata.Wyleczyłem się z wielu pięknych miejsc w naszym kraju dzięki zaniechaniu miejscowych władz.
~Mistrzuniu(2010-01-10)

i tak tego nie będe czytac

~(2010-01-17)

Bardzo mi się to podoba :) .
Byłam i nie raz tam będę ; * .
Nie zdradzam imienia ,bo nie chcę ; ^ .
Pozdro : ) ; ) : PP ; PP ; p : pp ; -pp :-pp.
~Zaczrowana(2010-10-12)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii