Coraz mniej lodu na Biegunie Północnym


Coraz mniej lodu na Biegunie Północnym: artykuł nr 3921

2006-12-12 23:01:04 Ekologia

Jeśli ocieplenie klimatu Ziemi będzie postępować w dotychczasowym tempie, w 2040 roku na Biegunie Północnym nie będzie pod koniec lata pokrywy lodowej. Opublikowane właśnie wyniki symulacji komputerowych wskazują, że grubość zimowej pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym, sięgająca obecnie 4 metrów, zmaleje czterokrotnie.

Zasięg arktycznego lodu pod koniec lata osiągnął minimum we wrześniu 2005 roku. W obecnym roku było nieco lepiej, ze względu na niższe niż przeciętnie temperatury w sierpniu.

Naukowcy ostrzegają, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci, tempo topnienia pokrywy lodowej w Arktyce, może jeszcze wzrosnąć chyba, że uda nam się zmniejszyć ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych. Wciąż nie jest za późno, by negatywne skutki odwrócić.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3921

Nalezy chyba stwierdzic, ze kierunek w ktorym sie rozwija ta cywilizacja nie jest wlasciwy, bo ludzie nie moga albo nie chca zaczac zajmowac sie tymi problemami. A efekty tego zaniechania widac szybciej niz sie tego spodziewalismy. Czy ludzi bedzie stac na zmiane systemu wartosci w imie wlasnego przetrwania?
~W.41(2006-12-14)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii