Okrągły stół w sprawie Rospudy?


Okrągły stół w sprawie Rospudy?: artykuł nr 5266

2007-12-09 16:55:32 Ekologia

Zwołanie okrągłego stołu jeszcze w grudniu br. w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy - zapowiedział minister środowiska Maciej Nowicki. Po rozpatrzeniu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody uświadomiłem sobie sprawę, jak cenny jest to obszar. To jedyne w Polsce torfowisko przepływowe, które jest reliktem polodowcowym i mimo że mamy 10 tys. torfowisk, to jest jedyne. Z drugiej jednak strony mamy dramat ludzi, którzy tam mieszkają - powiedział Nowicki.

Dodał, że podczas rozmów ze wszystkimi zainteresowanymi stronami powinno się przyjąć założenie, że przegramy sprawę w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. "Nie czekajmy na werdykt bezczynnie, tylko myślmy, jakie alternatywne rozwiązania można przyjąć" - powiedział.

Minister podkreślił, że rozumie mieszkańców Augustowa, którzy chcą, aby obwodnica powstała jak najszybciej. "Mam trzy pomysły, jak ten konflikt rozwiązać, ale w tej chwili ich nie ujawnię. Lubię pracować w zaciszu gabinetu z małą grupą ludzi" - powiedział.

W lipcu Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o wydanie pilnego zakazu prowadzenia prac budowlanych. W odpowiedzi Polska przesłała zapewnienie, że prace nie będą prowadzone aż do wydania wyroku, czy budowa jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

Nie wpływa to na postępowanie w sprawie głównego wniosku KE, która w marcu pozwała Polskę do Trybunału w Luksemburgu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa (a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej) jest złamaniem unijnego prawa.

W lipcu Trybunał odrzucił wniosek Polski o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym, co oznacza, że proces może trwać nawet dwa lata.

17-kilometrowa obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą na specjalnych słupach przecinać cenną przyrodniczo Dolinę Rospudy, chronioną w ramach unijnego programu Natura 2000. Według drogowców, to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję.

Przeciw budowie protestują ekolodzy, którzy podkreślają unikatowy w Europie charakter torfowisk Doliny Rospudy oraz konieczność ochrony siedlisk ptaków. Uważają, że obwodnicę można poprowadzić przez inne tereny.

Wstrzymania prac domaga się Komisja Europejska, uznając Dolinę za teren unikatowy, gdzie żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Komisarz UE ds. środowiska wielokrotnie apelował o wyznaczenie alternatywnej trasy.

W sierpniu premier Jarosław Kaczyński wstrzymał planowane prace przy budowie obwodnicy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz firma Budimex Dromex (wykonawca drogi) ustalili zmianę harmonogramu prac budowlanych.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: Rospuda Via Baltica Dolina Rospudy obwodnica Augustowa Maciej Nowicki

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5266

nie mogą zniszczyć tak cennego obszaru jakim jest dolina Rozpudy muszą inaczej pomuc mieszkańcom na pewno jest z tego jakieś inne wyjście !!
~Justyśka(2007-12-12)

Obserwuje spor o Rospudzie - raczej o budowie drogi pzrez doline Rospudy, i widze mnostwo niedopowiedzen i wręcz kłamstw- np to o wycięciu lasow naturalnych -tam gdzie bedzie pzrebiegala droga -prosze powiedzie gd zie te lasy sa?-takie inormacje czytelem kiedys w Rzeczypospolitej. Jak to mozliwe - ze jakis czlowiek wyrysuje na szkicu pzrebieg drogi i twierdzi - ze to jest przebieg drogi najlepszy- i nie wie ze to proces dlugotrwaly.
~wlodzio(2007-12-18)

Bialysto te zma prawo do zrownowazonego rozwoju, a mieskzancy Podlasia do infrastruktury. bez dróg miasto wopjewodzkie zgidnie. Poz atym nelzy respektowac prawo unijne - w roku 2002 na Krecie ustralonoi korytarz transportowy nr 1 przez Bialystok - Augustow. Lokalne władze, tak jak władze Suwąłk, powinny domagać sie od ministra Nowickiego prawa do ucztestnictwa w tym "okrgalym stole"? Nieobecni nigdy nie maja racji. A jesli Via Baltica ominie Bialystok i Augustów to bedzie koniec tych miast
~olo(2007-12-20)

Popieram mieszkańców Augustowa , oni też chcą po prostu żyć. Jestem w Augustowie w miesiącach wakacyjnych co roku od kilkunastu lat i z przerażeniem obserwuję jak to piękne miasto jest rozjeżdżane przez kawalkady TIR-ów. Ciężko jest przejść przez ulicę , niebezpiecznie jest wykonywać manewr skrętu w lewo. Temat obwodnicy Augustowa jest wałkowany od 15 lat i teraz , gdy prace zostały rozpoczęte dla mieszkańców zaświeciło światełko w tunelu. Ludzie potrzebują tej drogi a nie kolejnych lat dyskusji
~letnik(2008-01-07)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii