Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Zaproszenia na lekcję patriotyzmu do Bykowiec

2007-09-03 20:13:43   Prasa

W dniu 10 września 2007 roku w Bykowcach k. Sanoka odbędzie się tradycyjna uroczystość patriotyczna „Żołnierzom Września 1939”. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnawieckiej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w walce w dniu 10 września 1939 roku w Bykowcach. Wygłoszony zostanie referat okolicznościowy w miejscu upamiętniającym walkę i śmierć por. Mariana Zaremby i jego żołnierzy, z których jeden – Leon Urbaniak – również był leśnikiem. Następnie w asyście kompanii honorowej podhalańczyków i orkiestry, uczestnicy przejdą na cmentarz, gdzie odbędzie się apel poległych, prowadzony z wojskowym ceremoniałem, oddana zostanie salwa honorowa i złożone wieńce oraz kwiaty na grobach żołnierzy września.

Organizatorzy jak co roku zapraszają do udziału w niej młodzież szkolną, harcerzy, mieszkańców Ziemi Sanockiej.

Dokładnie 68 lat temu – 10 września 1939 roku - w Bykowcach miała miejsce głośna potyczka tylnej straży 6. Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z oddziałami niemieckimi. Plutonem karabinów maszynowych dowodził tu inżynier leśnik, ppor. rez. Marian Zaremba. Podhalańczycy podjęli walkę z przeważającymi siłami wroga, zadając mu spore straty. Porucznik Zaremba, widząc, że nie da się obronić pozycji, rozkazał wycofać się pozostałym przy życiu żołnierzom. Sam pozostał na stanowisku, prowadząc ogień z karabinu maszynowego. Po wyczerpaniu się amunicji, ciężko ranny, został ujęty przez Niemców. Był bity i przesłuchiwany a na końcu zastrzelony przez niemieckiego oficera. Ciała jego nie pozwolono przez kilka dni pochować. Dopiero po wielu dniach zwłoki bohaterskiego oficera spoczęły na miejscowym cmentarzu. Tam również ostatecznie pochowano poległych wraz z nim 5 żołnierzy. Dla uczczenia ich pamięci w latach 70-tych przy drodze w Bykowcach stanął kamienny pomnik przedstawiający poszarpaną flagę narodową. Kilka lat temu odnowiono żołnierskie nagrobki. Płytę i krzyż na grobie Mariana Zaremby ufundowali leśnicy z Nadleśnictwa Brzozów.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
 
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Zaproszenia na lekcję patriotyzmu do Bykowiec

Koniec energochłonnych żarówek

Chiny przedstawiają własny program walki z globalnym ociepleniem

Łyse zbocza Beskidów

Międzynarodowe seminarium w sprawie zmian klimatu

Sejm znowelizował ustawę o systemie EMAS

Ekologizm nową religią?