Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Bociany w Przygodzicach już zakończyły gody

2014-04-27 20:33:21   Zoologia

W słynnym dzięki internetowej transmisji gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska) Wielkanoc upłynęła pod znakiem godów. Po dwóch tygodniach samotności, zajmująca gniazdo samica doczekała się partnera, teraz internauci wyczekują efektów ich spotkania.

 Obserwacje bocianów z Przygodzic przez internet trwają od 2006 roku. Losy kolejnych mieszkańców gniazda śledziło dotąd kilka milionów internautów. Do tej pory opuściło je w sumie 20 młodych ptaków.

 

Pierwszy tegoroczny bocian zajął gniazdo znajdujące się na kominie nieczynnej kotłowni urzędu gminy 7 kwietnia. Samica czekała na partnera przez dwa tygodnie. Dopiero w minioną niedzielę internauci mogli zaobserwować bocianią parę.

 

„Samotność bocianicy trwała tak długo, że zaczęła składać i wyrzucać z gniazda niezalężone jajka. Od 20 kwietnia wreszcie w gnieździe jest para. Para szybko i wielokrotnie skonsumowała swój związek” – poinformował PAP ornitolog Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

Dolata dodał, że w ubiegłym roku osamotniona samica, której partner był na gnieździe tylko kilka dni, wyrzuciła wszystkie zniesione jaja - 6 lub 7. Po raz pierwszy w Przygodzicach nie było wówczas przychówku. Stąd były obawy, że w tym roku ta historia się powtórzy.

 

„Na szczęście w niedzielę internautka wypatrzyła na gnieździe parę bocianów. Przez chwilę były tam nawet trzy ptaki, bo w gnieździe trwała kotłowanina i walki między bocianami. Para, która je wygrała, na dobre zadomowiła się na gnieździe, spędzając na nim dużo czasu, w tym nocując z niedzieli na poniedziałek. Wielokrotnie też dochodziło do ich godów – jest więc duża szansa na kolejne, zalężone już jaja” – poinformował Paweł Dolata.

 

Teraz bocianią rodzinę, społeczność Przygodzic i rzesze internautów czeka pełen emocji miesiąc: wysiadywanie jaj trwa ok. 35 dni. W tym długim czasie samica musi mieć zmiennika, by mogła choć na krótko latać na żerowisko. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, normalnie przy składaniu jaj asystuje samiec.

 

Strona www.bociany.ec.pl od lat zajmuje czołowe miejsca w światowym rankingu portali o ptakach, gromadzącego prawie 1,2 tys. stron internetowych.

 

Według szacunków od 2006 roku na bociany przez kamerę spoglądało kilka milionów miłośników przyrody z ok. 200 krajów. Internauci pochodzili m.in. z tak egzotycznych miejsc, jak Bhutan, Czad, Gwinea Równikowa, Mikronezja, czy Republika Środkowoafrykańska.

 

Projekt internetowej obserwacji bocianów białych w Przygodzicach „Blisko bocianów” realizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - polskiego partnera międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International. Przy projekcie współpracują Gmina Przygodzice i firma TK Telekom S.A.

 

„Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - +najbardziej polskiego gatunku ptaka+. Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, stanowi około 1/5 całej populacji światowej” - przypomniał Dolata.

 

Trudno ocenić, ile w sumie bocianów mieszkało dotąd na kominie kotłowni, bo dorosłe ptaki, które przylatują do gniazda nie są zaobrączkowane. Młode po przyjściu na świat, otrzymają imiona i obrączki.

 

Gniazdo w Przygodzicach położone jest na skraju doliny rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Poznaj naturę żubra

Wędrówki godowe ropuch szarych w Bieszczadach

Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły

Nie doczekały się w tym roku potomstwa

Bociany w Przygodzicach już zakończyły gody

Białowieskie żubry i 100ha łąk

Najwięcej tych morskich ssaków pływa w południowo-zachodnich wodach Danii