Światowy Dzień Zwierząt


Światowy Dzień Zwierząt: artykuł nr 1292

2005-10-04 17:06:42 Zoologia

Zmiany w prawie i edukacja społeczeństwa to - zdaniem ekspertów - niezbędne inicjatywy, które należy podjąć, by poprawić los zwierząt w Polsce. Dobrą okazją do przypomnienia tych problemów jest przypadający we wtorek Światowy Dzień Zwierząt.

Zdaniem uczestników spotkania w Warszawie na temat bezdomnych zwierząt, nasze prawodawstwo w dziedzinie ochrony zwierząt wymaga wielu zmian.

Począwszy od wprowadzenia przepisu, że na terenie każdej gminy powinno powstać schronisko dla bezdomnych zwierząt, przez podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, aż po wprowadzenie obowiązkowej sterylizacji bezdomnych zwierząt.

"Jak wynika z raportu Głównego Lekarza Weterynarii, w schroniskach sterylizuje się jedynie 6-7 proc. zwierząt, tymczasem powinno to być obowiązkowe, tak by nie pomnażać nieszczęścia tych zwierząt" - uważa prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals" Ewa Gebert.

Inny problem to brak systemu kompleksowej rejestracji zwierząt w Polsce. "Obecnie nikt w Polsce nie wie, ile my mamy psów. 9, 15 milionów? Nikt tego nie wie. Najwyższa pora, byśmy to opanowali" - zaznaczył Andrzej Beuth z Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta st. Warszawy.

Według niego należy też wprowadzić specjalne ulgi dla osób decydujących się adoptować zwierzę ze schroniska. "Musi być jakaś zachęta dla ludzi, tak by te miejsca stopniowo pustoszały. Jeśli ktoś na przykład weźmie psa ze schroniska, nie powinien płacić za niego podatku, a koszty szczepienia czy leczenia takiego psa powinna ponosić gmina" - powiedział Beuth.

Inny ważny problem, na jaki zwracali uwagę działacze na rzecz praw zwierząt, to nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

"Trudno powiedzieć, jaka jest skala tego problemu w Polsce, ale najgorsze, że on w ogóle istnieje. W ustawie o ochronie praw zwierząt jest przecież wprost zapis, że nie wolno prowadzić walk zwierząt, a to się dzieje. Psy są hodowane nie tylko do walk, ale też jako +worki treningowe+ dla innych psów. To jest okrutne - często zakleja im się pyski, by nie mogły się bronić i służą do nauki" - wyjaśniła pełnomocniczka prezydenta stolicy ds. zwierząt Dorota Będkowska.

Jej zdaniem rozwiązanie tego problemu jest jedno - "obowiązek kastracji i sterylizacji psów typu bull. Zwierzęta tego typu powinny móc się rozmnażać tylko w licencjonowanych hodowlach" - uważa Będkowska.

Zwierzęta to nie tylko czworonogi. Według Będkowskiej niezbędne są też odpowiednie zmiany w prawie budowlanym, które pozwolą chronić ptaki. "Chodzi o to, żeby nie prowadzić prac remontowych, ociepleniowych w budynkach w okresie sezonu lęgowego ptaków bez uprzedniej konsultacji z ornitologiem" - powiedziała Będkowska.

"To wbrew pozorom ważny problem. Zdarza się bowiem, że jestem wzywana przez mieszkańców, którzy alarmują, że ekipa, która ociepla budynek, zamurowuje pisklaki w gnieździe" - podkreśliła Będkowska.

Poparcie postulatów zmian prawnych przedstawionych przez obrońców praw zwierząt zadeklarował m.in. poseł Marek Suski (PiS), a europarlamentarzysta Janusz Wojciechowski (PSL) obiecał walczyć w unijnym parlamencie o to, by inicjatywy na rzecz zwierząt mogły być finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nawiązując do Światowego Dnia Zwierząt z apelem do mieszkańców stolicy zwrócił się prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Poprosił o "otwarcie serc i okienek piwnicznych", tak by ułatwić wolno żyjącym kotom przetrwanie w zbliżającym się okresie jesienno- zimowym".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, 4 października 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 1292

trzeba bronić zwierzenta bo w tych czasach [mechanizacji i elektronizacji a co najwarzniejsze spalenizny i ludzkiej obojętności] na losy przyrody i tym podobnych naturalności mało mają wolności
~putek(2006-10-03)

ludzie więcej klasy CZYSTRZE LASY no i góry a nie dymu chmury malo ktory oto dba zauwarzysz to gdy zniknie cała przyroda ta-dedykowane wszystkim którzy nie patrzą na to co nas otacza
~putek(2006-10-03)

artykuł jest super
~mons Ocena artykułu: 5(2007-10-02)

wszystkie zwierzęta muszą rzyć w swojim środowisku:zwierzęta leśne w lasach,zwierzęta domowe w domach.zwierzęta to terz ludzie i nie niszczmy ich domów ,ani nie zabijajmy gatunków chronionych,ich jest tak mało.
~kamila(2007-10-04)

nie niszczcie środowiska bo zniszczycie siebie samych.jak nie będzie zieleni to nie będzie tlenu,a dzikie zwierzęta nie będą miały jedzenia i wyginą.,bez ziół nie było by lekarstw,a bez kwiatów nie było by bogatego ogrodu i jeszcze nie było by lazu bez dzrew.Więc nie niszczcie zieleni prosze.
~kamila Ocena artykułu: 5(2007-10-04)

Od lat miłośnicy zwierząt apelują do katolickich sumień rodaków o odrobinę litości dla psów, kotów itp. ą psy jak są wyrzucane i męczone tak są ! Wprowadzić należy natychmiast pod karą administracyjną obowiązkowe chipowanie a ten kto wyrzuci zwirezaka niech płaci wysoką karę pieniężna ( nie 500 zł. ) . Skończy się problem bezpańskich psów i skwiełczenie o dobroć dla naszych czworonożnych przyjaciół.
~agata(2007-10-06)

Uwazam,że wszystkie zwierzęta bez wyjątków,jak wszystkie istoty żyjące powinny mieć własne prawa i miejce na świecie,co jest często łamane.Sama doświadczyłam wraz z rodziną takiej sytuacji.Mam kotkę z miotu który w połowie został wyrzucony do SMIETNIKA mojej sąsiadki.Słychać wszędzie że trzeba żyć w zgodzie z ludźmi.Przykro mi,ale z takim elementem który wyrzuca maleńkie koty na śmietnik nigdy nie dojde do zgody.* wszystkim zwyrodnialcom.
~SaphiraSmoczyca Ocena artykułu: 5(2008-05-20)

Żyjemy, bo chcemy życ i tak samo myślą zwierzęta.. Tylko czemu one są zależne od nas? To od nas żależy czy będą życ czy poprostu zginą.. To w nas jest cała ich nadzieja. Czemu to lekcewarzymy i myślimy tylko o sobie.. Chociaż jesteśmy tacy głupi, że nawet nie wiemy, że wycinając lasy zabijamy także siebie. Każde zwierze powinno miec swoje prawo do życia i miejsca na ziemi! Ja chce zmienic świat. Bo czasami wstydze się, że jestem człowiekiem. Pomagajmy.
~Karolina(2008-10-07)

Zwierzęta są dla mnie najważniejsze kocham je żal mi jest tych zwierząt które nie mają gdzie spać i co jeść będe weterynarzem bo chce pomagać biednym zwierzakom ale tez otworze fundacje dla zwierzaków ,..... co tu więcej mówić zwierzęta..całe moje życie
~Kamilka Siatka(2008-10-15)

zwierzeta są slodkie
~zuza(2009-03-25)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii