Bieszczady: Niedźwiedzie jeszcze nie śpią


Bieszczady: Niedźwiedzie jeszcze nie śpią: artykuł nr 1389

2005-10-19 13:08:28 Zoologia

Bieszczadzkie żmije zygzakowate po pierwszych przymrozkach zapadły w sen zimowy. Śpią też nietoperze. Do snu przygotowują się m.in. borsuki, nadal aktywne są niedźwiedzie. Żmiję zygzakowatą zalicza się do najpospolitszych węży występujących w Bieszczadach. W południowo-wschodniej Polsce występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna. Na powierzchnię wychodzą dopiero w kwietniu. Zimową hibernację w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew rozpoczęły też nietoperze.

Niedługo powinny to uczynić również borsuki, które jeszcze gromadzą pokarm na zimę.

Natomiast bardzo aktywne są niedźwiedzie. Leśnicy rozpoczęli wykładanie im pożywienia , żeby nie robiły szkód w gospodarstwach rolnych – mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W Bieszczadach mieszka około 120 niedźwiedzi brunatnych, najwięcej w Polsce.

Źródło: RMF FM (fragmenty)

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 1389

cóż...niedzwiedze się już nudzą a anomalia pogodowe sprzyjają nudzie brak pożywienia sprzyja napadaniu na ludzi cóz..z niedzwiedzimi gabarytami to co im tam pewnie zamiast być w gawrze w śnie hibernacji zabawa trwa cóż...to słońce niedzwiedza dziwnie wprowadza w stan agresji cóż wszystkiemu winien człowiek ....
~szczur(2006-11-29)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii