Najbardziej skażone miejsca na Ziemi


Najbardziej skażone miejsca na Ziemi: artykuł nr 3581

2006-10-20 16:12:20 Ekologia

Powstałą lista dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. Została stworzona na podstawie sondaży wśród naukowców i organizacji ekologicznych z całego świata. Okazuje się, że głównym źródłem istniejących zanieczyszczeń są metale ciężkie, takie jak ołów. Skutki skażeń dotykają około 10 milionów ludzi, średnia długość życia jest taka jak w średniowieczu – dwa razy niższa niż przeciętnie w krajach uprzemysłowionych, a wady wrodzone zdarzają się u większości dzieci.

Astma dotyczy nawet 90 procent dzieci, częste jest także opóźnienie rozwoju umysłowego. Według ONZ około 20 procent zdarzających się na świecie przedwczesnych zgonów można przypisać czynnikom środowiskowym.

Najzasobniejszym w rekordowe zanieczyszczenia krajem okazała się Rosja, na której terenie są Dzierżyńsk, gdzie podczas zimnej wojny produkowano broń chemiczną, Norylsk, którego huty metali kolorowych emitują 8 procent zanieczyszczeń wytwarzanych w całym kraju, oraz Rudnaja Pristan.

Pozostałe rekordowo skażone miejsca to Mailuu Suu w Kirgistanie, gdzie wydobywano kiedyś uran na potrzeby ZSRR, chińskie Linfen – serce tamtejszego przemysłu węglowego, Ranipet w Indiach, gdzie 3 miliony ludzi narażonych jest na ścieki z garbarni, Kabwe w Zambii (wydobycie metali ciężkich), Haina w Republice Dominikany (przetwarza się tam akumulatory ołowiowe) oraz La Oroya – peruwiański ośrodek wydobycia miedzi i wanadu.

Listę opublikowała amerykańska organizacja „The Blacksmith Institute”.

Źródło: TVP3

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3581

Kiedyś na TVP2 był taki film dokumentalny na temat Dzierżyńska najbardziej zanieczyszczonego miejsca na ziemi... Była to chyba seria BBC (leciało chyba w 2004) Pamiętam ze jeden z filmów dokumentalnych, które wywarły na mnie wrażenie .
~sepuk(2007-07-04)

Zapomnieli o nowej ziemi!
~M T X(2010-02-25)

A JA DBAM O PRZYRODE I JEJ NIE NISZCZE!!!na serio:pbo pomyslcie jak będzie wyglądał swiat za jakies 200 lub 300 lat??
~PATRIXA(2010-06-08)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii