Europie grozi plaga kleszczy


Europie grozi plaga kleszczy: artykuł nr 4336

2007-03-18 19:40:16 Zoologia

Europie grozi plaga kleszczy – ostrzegają eksperci, którzy obradują na sympozjum w niemieckiej Jenie. Według naukowców wszystkiemu winny jest ocieplający się klimat oraz wyjątkowo ciepła tegoroczna zima. Szczególnie mogą nam zagrozić w tym roku choroby, które przenoszone są przez kleszcze, m.in. zapalenie opon mózgowych i borelioza. Z analiz ekspertów wynika, że z roku na rok jest coraz gorzej.

Kleszcze rozmnażają się w zastraszającym tempie, ponieważ sprzyja im klimat. Średnia temperatura tej zimy wyniosła +7 stopni Celsjusza. To idealne warunki dla tych pajęczaków.

Jak ochronić się przed groźnymi chorobami? Eksperci radzą, aby się zaszczepić. Podkreślają, że przed kleszczami należy chronić również domowe zwierzęta.

Kleszcze to pajęczaki z rzędu roztoczy, traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides (Ixodes). Długość ciała od jednego do kilku milimetrów (po nassaniu kilkakrotnie większe), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych (hypostom), zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Gatunki z rodziny Ixodidae ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując zwierzęta na łąkach i w lasach (bez jedzenia mogą żyć do dwóch lat). Są kosmopolityczne. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (kleszcz pastwiskowy) (Ixodes ricinus). Wiele gatunków (około 100 spośród 800 znanych) przenosi pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące zachorowania ludzi: tzw. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, ehrlichiozę, babezjozę, gorączkę Q, gorączkę plamistą Gór Skalistych, dur powrotny. Te same gatunki kleszczy mogą również przenosić pierwotniaki lub bakterie powodujące zachorowania zwierząt, m.in. gorączkę teksańską, hemoglobinurię europejską, gorączkę wschodniego wybrzeża Afryki, teileriozy, anaplazmozy.

Źródło: RMF FM/Wikipedia

Zobacz też:

  • Wiosna nastała – kleszcze atakują - Po zimowej przerwie kleszcze znów atakują. Do białostockiej stacji pogotowia ratunkowego codziennie zgłaszają się osoby, które na swoim ciele odkryły ślady ...
  • Kleszcze już atakują - Na łąkach i polach pojawiły się kleszcze. Zwykle zaczynają żerować w marcu, ale tegoroczna opóźniona wiosna sprawiła, że uaktywniły się dopiero teraz.
  • Kleszcze coraz groźniejsze - W szpitalu w Piszu na Mazurach zmarł 50 letni mężczyzna, którego ukąsił kleszcz. Przyczyną śmierci - co potwierdziła sekcja zwłok - było zapalenie mózgu, ...
  • Nie taki kleszcz straszny - Występujące w Polsce szczepy lub izolaty, utrzymują się w świecie zwierzęcym – głównie u drobnych gryzoni, i właśnie u kleszczy. Jak wykazały badania ...

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii