Myszy i nornice niszczą beskidzkie lasy


Myszy i nornice niszczą beskidzkie lasy: artykuł nr 888

2005-06-24 05:25:23 Zoologia

W Beskidach na potęgę usychają młode drzewka, bo ich korzenie obgryzają myszy i nornice. Brakuje natomiast drapieżników, których przysmakiem są gryzonie.

Młode buki, jawory i modrzewie nie zazieleniły się tej wiosny w beskidzkich lasach. To efekt działalności myszy i nornic. - Usycha mnóstwo kilkuletnich, trudnych do wyhodowania drzewek. Można je rękami wyciągnąć z ziemi, bo są obgryzione przy korzeniach - mówi Hubert Kobarski, zastępca nadleśniczego z Bielska-Białej. Straty są duże, bo w lasach przybywa gryzoni.

- Myszy i nornice miały idealne warunki do odżywiania i rozmnażania się. Zeszłego roku obrodziły buki. Myszy więc miały się czym żywić, bo uwielbiają bukowe orzeszki. Poza tym, pod długo leżącym tej zimy śniegiem, gryzonie czuły się bezpieczne, co sprzyjało rozrodowi - wyjaśniał Robert Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Z gryzoniami powinny walczyć drapieżniki, które się nimi żywią. Jednak myszołowów, sów czy lisów brakuje w lasach. Ubywa też kun, lisów, borsuków czy tchórzy, bo zgodnie z polskim prawem łowieckim myśliwi mogą do nich strzelać przez cały rok. Leśnicy starają się uzupełniać straty w drzewostanie. - W miejsca suchych drzewek sadzimy nowe, ale do nich też dobierają się gryzonie - wzdycha Kobarski."

Źródło: www.Gazeta.pl za www.lasypolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 888

witam serdecznie
mam pytanie czy nornice odstraszają myszy??? mam w domu w piwnicy nornice i z chwilą pojawienia się jej nie ma w domu myszy.był czas gdy zatkaliśmy jej drogę wejścia do domu i od razu naszła plaga myszy jak to o tej porze roku ale gdy znów wykopała dziurę to myszy zniknęły. nie wiem co mam robić czy starać się ją wypędzić czy pozwolić jej wchodzić do piwnicy???proszę o pomoc
~iwona(2010-12-12)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii