120 kruków do odstrzału


120 kruków do odstrzału: artykuł nr 3904

2006-12-08 19:02:01 Zoologia

Wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba podpisał decyzję zezwalającą na odstrzał kruków. W Wielkopolsce może zostać zabitych 120 tych chronionych ptaków. Domagał się tego Urząd Marszałkowski oraz Polski Związek Łowiecki. Zdaniem myśliwych, kruki zagrażają zającom, których liczba w Wielkopolsce w minionym czasie znacznie spadła.

"Wystarczyło, że do naszych zagród wpuszczaliśmy zające, by w krótkim czasie pojawiały się nad nimi stada kruków" – mówi instruktor w poznańskim oddziale PZŁ Michał Kolasiński. Dodaje, że kruków w Wielkopolsce jest za dużo.

Ornitolodzy i ekolodzy biją na alarm. "Nie wiemy, ile jest tych ptaków w całym regionie. Nie do końca znamy też ich dietę, wiemy jedynie że są padlinożercami. Bardzo wątpliwe, by zagrażały zającom" - wyjaśnia prof. Aleksander Winiecki z Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków UAM.

Mino to, jak informuje "Głos Wielkopolski" - do wielkopolskich lasów już wkrótce ruszą myśliwi. Mogą odstrzelić do 120 ptaków. Wątpliwe, by jednemu człowiekowi udało się zabić w ciągu dnia więcej niż jednego ptaka. "Kruki są inteligentne, komunikują się, ostrzegają" – mówi prof. Winiecki.

Naukowcy przekonali Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, by każdy zastrzelony przez myśliwych kruk trafił do uniwersyteckich laboratoriów, gdzie będzie zbadany. "Wtedy dowiemy się na przykład, co dokładnie jedzą te ptaki. Prawdopodobne okaże się, iż odstrzał był zupełnie niepotrzebny, a zajęcy nadal ubywa. Szkoda, że wszystko odbywa się kosztem ptaków" – dodają rozmówcy dziennika.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3904

w koncu ktos siegnal po rozum do glowy i poruszyl ten temat.w kole w ktorym poluje od dawna borykamy sie z nadmiarem krukow totez wszelkie introdukcje czy to bazanta czy dzikiego krolika spelzly na niczym.kruk jako ptak bardzo inteligentny potrafi w krotkim czasie zniweczyc starania mysliwych.redukcja powinna byc przeprowadzona w okresie wiosennym aby miec zeczywisty obraz udzialu osobnikow mlodych w diecie kruka.
~robert(2006-12-12)

Wypowiedź myśliwego Roberta świadczy o jego wybitnym poziomie wiedzy nt. w którym zabrał głos. Ten oto dzielny myśliwy chce by do kruków strzelano wiosną, w okresie lęgowym - bo chyba łatwiej trafić jak siedzi na gnieździe? Dzielny Robercie, mniemam iz posiadasz także film własnoręcznie nagrany, na którym widać jak kruk poluje na bażanta lub królika czy zająca...pokaż chętnie go wszyscy obejrzą. Nie zawsze MYśLIWY znaczy MYśLąCY - a szkoda.
~WOYTEQ Ocena artykułu: 2(2006-12-18)

rzecaywisty piszemy tak jak napisalem.to po pierwsze.po drugie poczytaj o tych zwierzetach zanim zaczniesz sie o nich wypowiadac
~ornitolog(2006-12-26)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii