Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

W górach Tianshan sfilmowano śnieżne pantery

2006-02-17 15:15:24   Zoologia

W górach na zachodzie Chin żyją śnieżne pantery, o których sądzono, że zostały wytrzebione całe lata temu - wynika z informacji, przekazanych w piątek 17 lutego przez pekińskie media.

Kamery zainstalowali naukowcy chińscy w końcu października w małej dolinie, w rejonie liczącej prawie 7,5 tys.m góry Tamur w paśmie Tianshan (Thien-szan) w Xinjiangu (Sin-kiang). Zarejestrowały one rodzinę śnieżnych panter.

Zwierzęta tropiono przez ponad rok, opierając się na pogłoskach krążących wśród miejscowej ludności. Sfilmowana rodzina liczy pięć zwierząt.

Śnieżne pantery - irbisy (uncia uncia) - żyją w górach Azji Środkowej: w Chinach, Afganistanie, Indiach i Nepalu. Są ginącym gatunkiem - sądzi się, że jest ich obecnie nie więcej niż ok. 3 tysiące. Kłusownicy polują na te zwierzęta przede wszystkim ze względu na ich piękne futro a także kły, które już w starożytnej medycynie chińskiej uważane były za afrodyzjak. HB

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczne

    Taak.Człowiek potrafi tytlko wejść z butami na czyjś "PRAWDZIWY DOM". Kiedy kłusownicy przestaną je wybijać?? Trzeba zadbać o bezpieczeństwo tak cudownych zwierząt jak ŚNieżna Pantera ponieważ w ciąż nie wiemy dużo o tym jakże Pięknnie ukazującym się w tej pieknej choć srogiej krainie są Śniezne Pantery ponieważ bardzo zagadkowei wspaniałe Koty i chciałbym dowiedzieć się o niich jak najwięcej.
~*UciU*(2007-02-11)

    Rok temu moja koleżanka podzieliła się za mną fatalną wiadomością. Powiedziała mi, że jej pracodawca posiada w domu autentyczną skórę pantery śnieżnej, aż mnie zmroziło. Gdy Asia próbowała go przekonać, że to ginący gatunek, tylko się usprawiedliwiał mówiąc, że dostał ją dawno temu od jakiegoś człowieka z jednej z byłych Republik Radzieckich. Naprawdę ludzka ignorancja nie ma granic!
~Monika Kosiorek(2007-07-24)

    Przepraszam ale co to ma być???Żadnych fotek ani nic!!!
~zuzzanna Ocena artykułu: 1. (2007-07-29)

    mozna o tym pisac ale ludzie i tak beda je wybijac trzeba wymyslec cos na ich ochrone jakis inny sposub chociazby łapanie ale klusownikuw
~bartek Ocena artykułu: 3. (2008-01-29)

    Podzielam wasze zdanie w 100%. Czuje satysfakcje poprzez oglądanie tych kotów na zdjęciach, a co dopiero czułbym podczas spotkania owej pantery. Powinniśmy szanować to co jest na tej planecie, m.in zwierzęta. Pantery snieżne są najpotężniejszym symbolem dzikiej natury i niech tak pozostanie. =))
~Mariusz(2008-04-02)

    I ja podopnie lubię podziwiać to zwierze, nie mówie juz o tym zeby zobaczyc je w srodowisku naturalnym.
~Mateusz(2009-01-31)

    Miałam ten zaszczyt zobaczyć panterę na żywo (chociarz inni uważają, ze to było inne zwierzę) Po prostu mignęła gdzieś w oddali. Są naprawdę piękne. Nic nie pobije tego widoku!
~Marysia Ocena artykułu: 5. (2009-09-26)Twoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Poznaj naturę żubra

Wędrówki godowe ropuch szarych w Bieszczadach

Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły

Nie doczekały się w tym roku potomstwa

Bociany w Przygodzicach już zakończyły gody

Białowieskie żubry i 100ha łąk

Najwięcej tych morskich ssaków pływa w południowo-zachodnich wodach Danii