VIA BALTICA: Ekolodzy za wyburzeniem wielu gospodarstw i likwidacją całej wsi?


VIA BALTICA: Ekolodzy za wyburzeniem wielu gospodarstw i likwidacją całej wsi?: artykuł nr 4225

2007-02-26 01:17:56 Ekologia

Mieszkańcy wsi położonych w gminach: Augustów i Raczki zamierzają protestować przeciwko wariantowi obwodnicy, opracowanemu przez ekologów. Zakłada on bowiem, że droga zniszczy wiele gospodarstw i domów. A w jednym wypadku z powierzchni ziemi zniknie cała wieś. Jeszcze w tym tygodniu do premiera rządu trafi więc skarga włodarzy gminnych, która poparta jest 150 listami protestujących rolników.

Plan drugiego wariantu obwodnicy, który na zlecenie ekologów nakreślili projektanci ze stowarzyszenia SISCOM pokazuje wyraźnie, że autostrada przebiegnie przez kilka wsi, między innymi: Janówkę, Pruskę Wielką, Jabłońskie i Mikołajewo. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym od władz gminy i zapowiadają, że nigdy nie zgodzą się na taki przebieg obwodnicy, bo to oznacza wyburzenie ich gospodarstw. Grożą, że jak będzie trzeba to pojadą protestować pod Pałac Prezydencki.

Najbardziej wstrząśnięci i zbulwersowani są jednak rolnicy Suchej Wsi położonej w gminie Raczki. W ich przypadku musiałaby bowiem zostać wyburzona całą wieś. Zapowiadają, że nie dopuszczą do budowy drogi tą trasą. Przedstawiciele gmin zamierzają wysłać list protestacyjny do premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym zapowiadają że ludzie nigdy nie wyrażą zgody na przeprowadzenie obwodnicy przez ich miejscowości. Do pisma zostaną dołączone podpisy 150 gospodarzy.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4225

W imię ochrony jednego torfowiska ekolodzy wyburzą setki gospodarst rolnych, zlikwidują całą wieś... I to ma być ten ekologiczny wariant? Ekolodzy zapomnieli chyba o ludziach, którzy chcą tam żyć! Ludzie też są pod ochroną! A nie tylko krzaczki, zielska i zwierzaki w lesie!
~Antoni Ocena artykułu: 5(2007-02-26)

Zgodnie z zaleceniami zielonych, Augustów i inne okoliczne miejscowości powinno się wyburzyć a na ich miejscu wybudować ścieżki rowerowe dla ekologów. Kolejnym krokiem powinno być objęcie całej powierzchni Polski obszarem Natura 2000. Później już tylko stopniowe burzenie kolejnych wsi i miast, dróg, itd.. Zasadzanie lasów.
~Paweł Ocena artykułu: 2(2007-02-26)

Skąd tu te setki gospodarstw? Z tego co czytam na forum.przyroda.org, ludzie którzy siedzą w sprawie i byli na miejscu piszą że wyburzone jedno (no może kilka... 3... nie pamiętam dokładnie) gospodarstwo. To skąd u ciebie te kłamstwa o setkach gospodarstw?
~jaboja(2007-02-26)

Z tego co wyczytałem na forum.biolog.pl to do wyburzenia jest tylko jedno gospodarstwo.
~An Ocena artykułu: 5(2007-02-27)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii